вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 99 ново

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди Мексико

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска мексиканскиот главен град Мексико Сити, при што голем број жители ги напуштија своите домови и бизнис објекти.

Засега нема информации за повредени или за материјална штета.

Епицентарот на потресот бил во близина на градот Вахуапан де Леон во јужната мексиканска држава Вахака на длабочина од 55 км. Земјотресот бил регистриран околу 8:30 по локално време (13:30 по Гринич).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top