петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 42 ново

Димовски: Укинете го Собранието, нека гласаат само Џафери и Груби

Нема потреба во Собранието да се дебатира и да се гласа, тоа може да го прави само „пратеникот“ Талат Џафери. Тој може да гласа во името на 120-те пратеници се што ќе му прати Владата, порача Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ откако мнозинството ги стави на дневен ред измените на Изборниот законик во делот на ДИК.

– И со комисиите нема потреба да заседаваат други претседатели, туку тоа може да го прави само Артан Груби, рече Димовски.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на седницата бараат поместување или симнување од дневен ред на предлогот за промена на Изборниот законик и обвинуваат дека мнозинството измените ги носи без консензус, на сила при што ги крши Деловникот, законите и Уставот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top