вторник, 13 ноември 2018 | Вести денес: 1 ново

Собранието изгласа измени на Изборниот законик – Власта сама ќе ја избира ДИК

Со 62 гласa  – за, без ниту еден против и без воздржани, Собранието на Република Македонија го донесе предлогот законот за измени и дополнувања во изборниот законик.

Со него се предвидува гласањето за претседател, потпретседател и членови на ДИК да се бираат со просто (61 пратеник), наместо како досега со дво-третинско (81 пратеник) мнозинство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top