среда, 24 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Додека во Скопје се пееше за Северна, во Воден се пееше за Македонија (ВИДЕО)

Додека во 15 градови во Република Македонија се пееше за Северна, а во исто време во Воден, во Егејска Македонија, Македонците пееја дека името македонско секогаш ќе го носат. Разликата е во тоа што организацијата на пропагандната манифестација во Скопје е на Владата на СДСМ, а во Воден Македонците сами си организираат.
Погледнете го и видеото од прославата на Македонците во Воден, од кои Владата се откажа со потпишувањето на Преспанскиот договор.
Во Воден имаше повеќе Македонци на нивната прослава отколку што имаше публика на бесплатните концерти овде.


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top