петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 42 ново

Мицкоски: Идејата на нашите дејци повторно ќе ја славиме откако ќе ве поразиме

Во моментов се случува една комплетна демонтажа на еден систем на вредности, кој е вкоренет со децении, кој е граден со години и генерации наназад. И овој систем сакаат да го заменат со безпринципиелност, поделба и омраза. Луѓето да си станат непријатели едни со други, да се делат во политиката на десни и леви, во бизнисот, да се поларизираат мислењата во културата, во образованието, да се ловат виновници и предавници. На оние кои ја сакале Европската Унија и НАТО и оние кои биле против. Токму оваа инструирана кампања на владата сака да постигне една рамнодушност која е резултат на чуството на одлепеност од народот и опиеноста од власт, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од протестниот марш во Кавадарци.

-И така помеѓу две до три потапшувања по рамото и неколку пенкала ќе завршат во џебот на Заев и некој скапо платен викенд на Халкидики, ќе им текне идеја дека треба да срушат се што претходно е изградено, наместо да продолжат онаму каде некој пред нив застанал и макотрпно работел да тоа го реализира. Ќе им порачам: ВМРО не можете да го уништите на овој начин, бидејќи тоа е секој еден Македонец, и пред да почнете нешто да преименувате или рушите обидете се нешто да изградите, затоа што камен на камен немате ставено. Нас не води идејата на тие дејци, а нивната идеја повторно за брзо време ќе биде славена после вашиот дебакл на следните предвремени парламентарни избори, сличен на оној дебакл кој ви се случи вчера, рече Мицкоски и додаде:

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top