среда, 17 октомври 2018 | Вести денес: 10 ново

Сорос се враќа на Балканот

Милијардерот Џорџ Сорос и неговите сојузници“ продолжуваат да работат на „отстранување на националните влади кои им го попречуваат патот“.  Како што вели портпаролот на владеачката унгарска коалиција Иштван Холик, очигледно е дека „соросовата мрежа“ огиграла важна улога во мигрантската криза во Италија и Турција.

Тој додава дека оваа фондација успејала повторно да влијае на свој својствен начин на Балканот.

Како што пренесува унгарската новинаска агенција МТИ, според Холик, Сорос на Балканот сака да нправи одредиште за мигранти, а неговата организација во моментов е активна во скоро сите европски држави. Како штимер тој го навел случајот во 2014 кога „соросовата мрежа“ со многу пари се обидела да влијае на изборите во Европскиот парламент со цел да се инфилтрира во институциите во Брисел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top