петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 2 ново

Седум и пол години затвор за обидот за убиство на екс министерот Тодоров

Седум години и шест месеци затвор доби обвинетиот Љупчо Стојановски за обидот за убиство на екс министерот за здравство Никола Тодоров. Дедото на починатата Тамара судот го прогласи за виновен за обидот за убиство на екс министерот на денот кога тој ја предаваше должноста на тогаш новиот министер Таравари.

Стојановски пукаше со пиштол, но го промаши Тодоров. Покрај за ова дело. Стојановски доби и уште една година затвор за нелегално поседување оружје.

Денешната пресуда се уште не е правосилна и осудениот има право на жалба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top