петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 60 ново

Што ќе се случи со пештерата во која беа заробени момчињата?

Пештерата во северен Тајланд, каде што 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер беа заробени повеќе од две недели, ќе се претвори во музеј, соопштија официјални претставници.

Според информациите, музејот ќе покаже како се одвивала операцијата за спасување и дека тоа ќе биде “главна атракција” за Тајланд.

Најмалку две компании, побарале да снимат филм кој ќе ја раскаже приказната за спасувањето.

Момчињата сега се опоравуваат во болница. На видео снимка може да се види дека тие се во добра здравствена состојба и во добро расположение, но тие ќе останат во карантин една недела.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top