петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 91 ново

Јури Кортез е фотографот на АФП кој синоќа направи историски фотографии (галерија)

Откако Марио Манџукиќ на крајот од првото продолжение го постигна победничкиот гол за Хрватска против Англија „коцкестите“ се занесоа па голот го прославија на најлуд можен начин.

Фудбалерите скокнаа врз Манџукиќ, но подебелиот крај го извлекоа фоторепортерите кои мораа во исто време да спасуваа жива глава, но и да направат историски фотографии.

Хрватите ветија дека ќе ја платат оштетената опрема, но она што останува вечно се овие фотографии, погледнете.

 

фото:AFP

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top