сабота, 17 ноември 2018 | Вести денес: 44 ново

Ако сте љубител на јаболка, на Петровден никако не сечете ги со нож, а во зорите треба…

Ако сте љубител на јаболка треба да ги јадете на утрешниот празник Петровден, но никако не смеете да ги сечете со нож, туку да ги гризете. Постои верување дека на овој ден Свети Петар дели јаболка на децата на оној свет, па ова овошје денеска ја симболизира сладоста и мирот меѓу луѓето.

Можеби токму поради тоа, старата sorta на автохтони јаболка „петровки“ дозрева токму околу овој христијански празник. Особено во Војводина е раширено верувањето дека оној што на Петровден ќе гаѓа со јаболка или ќе ги удира едно од друго повикува да падне град или временски непогоди.

Во некои села на јужен Банат, на Петровден наутро се разнесуваат јаболка на најблиските соседи за душа на мртвите, а некаде јаболката се носат во црква да се осветар.

Општоприфатен обичај е на Петровден да се подготвуваат колачи со јаболка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top