понеделник, 24 септември 2018 | Вести денес: 105 ново

Се служите со истите финти како и претходниот судија – семејствата на убиените бурно реагираа на одложувањето на рочиштето на „Монструм“

Поради отворено боледување од вчера судијата Осман Шабани денеска не се појави на работа и од тие причини беше одложено судското рочиште за случајот „Монструм“.

-Се служите со истите финти како и претходниот судија – реагираа бурно семејствата на убиените.

На денешното судско рочиште требаше да сведочи заштитениот сведок Е1, чие сослушување беше одложено минатата недела поради недостиг на технички услови за покривање на лицето и модификација на гласот на сведокот.

Следните две рочишта се закажани за 22 и 24 август.

Кај Смилковското езеро во април 2012 година беа убиени пет луѓе, а за тоа на доживотен затвор беа осудени шестмина.

По враќањето на предметот на повторно судење, тие се бранат од слобода.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top