сабота, 22 септември 2018 | Вести денес: 66 ново

Ова е херојот кој го даде животот за спас на децата од пештерата

Саман Кунан, поранешен припадник на тајландските морнарички специјалци, елитниот одред “Seal” каков што има американската морнарица, не бил повеќе на служба, но загинал на задача. Кога децата и нивниот фудбалски тренер биле пронајдени живи во поплавената пештера на Тајланд, тој им се приклучил на своите поранешни колеги во мисијата за спасување како волонтер.

Поставувал канистри со кислород по рутата за извлекување, а самиот останал без кислород
38-годишниот Саман го изгубил животот на враќањето од точката на која децата и тренерот се сокриле од водата кон базната станица која спасувачите ја поставиле во близина на пештерата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top