петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 1 ново

Пред спиење, задолжително испијте чаша вода

Водата е течност која е многу важна за нашето здравје и добросостојба, но голем дел од луѓето забораваат на редовната хидратација.

Нутриционистите и докторите препорачуваат дневно да се внесува околу 2 литри вода. Освен тоа, голем дел од нив посочуваат дека е многу корисно пред спиење да се испие чаша вода.

Едно истражување кое е спроведнео во 2014 година дошло до заклучок дека недостатокот на вода во организмот води кон депресија, што исто така може да придонесе и за значајно пореметување на спиењето. Ова истражување истакнува дека внесувањето вода пред спиење влијае на расположението, односно дека луѓето кои честој пијат вода се посреќни, позадоволни и посмирени.

Чашата вода пред спиење особено доколку е млака или топла го поттикнува варењето и детоксикацијата на организмот. Топлата вода ја поттикнува и циркулацијата, помага за губење на килограмите, а придонесува и за исфрлање на токсините преку потење.

Водата пред спиење овозможува доволно хидратација, но и ги смалува болките во мускулите и стомакот. Во неа, можете да додадете и малку лимон, што ќе и го збогати вкусот и ќе придонесе за внес на витамин Ц.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top