среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 85 ново

Ердоган си го постави зетот за министер

Новоизбраниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган, ги објави имињата на новите членови на кабинетот, откако тој, според референдумот во 2017 година, ќе ја води и владата на земјата, а најмногу паѓа во очи именувањето на зетот Берат Албајрак за министер за финансии и даноци.

Албајрак досега беше министер за енергетика, а во 2004 година се ожени со ќерката на Ердоган.

Лирата вчера достигна најниско ниво од обидот за државен удар до 2016 година – падот беше 3,8% до 4,7488 по долар. Во вторникот наутро, локалната валута го надомести својот мал колапс од минатата ноќ и во 13.30 часот се тргуваше со 4,7164 по долар.

Од почетокот на годината, турската валута изгуби 20% од својата вредност во однос на доларот. Според коментарите на Албајкар за време на изборната кампања на Ердоган, ова е резултат на странски “акции” насочени против турската влада.

Назначувањето на Албаикар е уште еден сигнал од Ердоган каде турската економија ќе се движи во текот на следните неколку години. Со години тој беше остар критичар на високи каматни стапки и отворено ја нападна турската централна банка за монетарната политика.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top