четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

„Ништо не е конечно“ -нова книга од Јован Стрезовски

Во издание на „Матица македонска“ од Скопје, излезе од печат поетската книга „Ништо не е конечно“ од македонскиот поет, романсиер и раскажуач, Јован Стрезовски. На страниците од своето најново дело познатиот писател застапува седумдесет песни, во кои го воспева животот, ја слави убавината на природата и како прекален мудрец поставува прашања за бурните патешествија на човекот на нашето време.

Јован Стрезовски (Подгорци,Струшко,1931) е автор на богат поетски и прозен опус ,за кој е добитник на национални и меѓународни признанија, меѓу кои и на наградите „11 Октомври“ и „Ацо Шопов“. Негови дела се преведени на повеќе странски јазици, а според сценарио на романот „Вода“ е снимен еден најдобрите филмови на режисерот Бранко Гапо.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top