вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

Имате вакви ситни акни по телото? Еве што значат и зошто се опасни

Овие израстоци, акни како и да ги наречете, имаат своја причина во организмот, а тоа е ден облик на интолеранција на глутен.

Имено, не го вари секој организмот глутенот на ист начин, а науката докажа дека ова е еден вид на интолеранција.

Доколку имате проблем да сварите глутен, вашите црвеа ќе се„воспалат“ и тоа подоцна ќе се одрази на кожата. Затоа глутенот се доведува во врска со различни кожни заболувања како што се екцем и псоријаза . Овие состојби се показател дека имуниот систем создава антитела кои предизвикуваат сува кожа и чешање.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top