петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 58 ново

Дипломат на Ватикан, осуден поради детска порнографија

удот во Ватикан го осуди поранешениот дипломат на Светата Столица, Карло Капела, на пет години затвор, поради поседување на детска пронографија, што е прво судење внатре во Ватикан.

Обвинетиот признал дека ги гледал фотографиите во, како што рекол, период во кој бил кревок и во време на внатрешна криза, предизвикана од неговото преместување во амбасадата на Ватикан во Вашингтон.

Претседателот на Судот во Ватикан, пред неколку дена, ја прочита пресудата, по дводневното судење на кое Капела бараше помала казна. Тој објаснуваше дека таа епизода во неговиот живот, била само мало назадување во извршување на свештеничкиот повик кој сака и понатаму да го продолжи. Судијата рекол дека Капела продолжил да пристапува до педофилски содржини, дури и кога Ватикан го отповика во Август 2017.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top