среда, 21 ноември 2018 | Вести денес: 2 ново

Маска за цврсти гради: Наместо пластичен хирург, млеко и јаболка

Редовната хидратација на кожата е многу важна, а рутината за нега на кожата треба да ја надополните и со маски кои ќе ја потхрануваат кожата на градите и ќе ја направат цврста, мека и нежна.

За да бидат цврсти и убави, на градите им е потребна правилна нега. Кожата на градите е многу чувствутелна, подложна на оштетување и предвремена појава на брчки, За да остане затегната, важно е интензивно да ја негувате.

Маска за освежување

Излупете портокал и смелете го во блендер. Изјатете една белка, измешајте ја со портокалот, па смесата нанесете ја на вратот, деколтето и рамената. Оставете да делува 15 минути и измијте се со млака вода.

Хидратантна маска

Испасирајте нелупена краставица во блендер за да доиете каша. Нанесете ја кашата на градите. Оставете да делува 15 минути и измијте се со млака вода.

Маска за зацврстување

За оваа меска ви се потребни две јаболка или сок од јаболка и литар млеко. Исечкајте ги јаболката на ситни парчиња, додадете го млекото и варете додека не добиете мазна смеса. Кога ќе се излади, маската рамномерно нанесете ја на градите. Оставете да делува 15 минути и измијте се прво со топла вода, а потоа со студена. Со наизменично туширање ќе го засилите ефектот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top