понеделник, 12 ноември 2018 | Вести денес: 86 ново

Автогол на Спасовски: Шарените револуционери не кршеле и не влегле во ниту една институција (видео)

Има голема разлика во протестите што беа организирани за време на „Шарената револуција“ и овие заради тоа што тогаш во ниту еден момент не е срушена заштитна ограда, ниту е пробано да се влезе во која било од институциите, ова го истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во уредничкиот брифинг на 1ТВ.

– Имаше инвентивен начин на кои тие го изразуваа својот револт преку фрлање на боја на институциите, меѓутоа во ниту еден момент не беше нападнат било кој полицаец. Сериозна разлика има во луѓе со фантомки на главите и при тоа да удираат на македонските полицајци, тука е разликата и додека Спасовски го говореше ова, оваа видео снимка го тврди спротивното, погледнете.

На видеото јасно се гледа како протестантите ја иништуваат канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, тепаат полицајци и се однесуваат хулигански.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top