петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 117 ново

Жестока дебата на ТРТ: Дали промената на македонското име е фер договор (ВИДЕО)

Прашањето „Дали промената на македонското име е фер договор?“ предизвика жестока дебата на англискиот сервис на турската национална телевизија ТРТ.

Претседателот на Македонското движење за човекови права Бил Николов го оцени договорот како навредлив и остро му се спротивстави на поранешниот советник во грчкиот парламент Ахилес Скордас.

Во дебатаата учествува и политичкиот аналитичар Петар Арсовски, кој го застапува ставот дека и покрај бројните недостатоци, овој договор е неопходен за Македониај да стане дел од НАТО и ЕУ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top