среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 61 ново

Косовската опозиција одбива да преговара со Белград

Косовската опозиција решително ја отфрли поканата, која вчера ѝ ја упати претседателот Хашим Тачи, да се вклучи во финалната фаза од преговорите со Србија, која ќе започне в недела во Брисел.

Косовската опозиција, но и дел од владејачките партии, го негираат легитимиетот на Тачи да го претставува Косово во овој процес, бидејќи сметаат дека тој во ниту еден случај не може да се смета како обединувачки фактор во земјата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top