вторник, 13 ноември 2018 | Вести денес: 96 ново

Ако ги прашате Американците, Илон Маск најмногу им личи на Господ

Ако прашате 100 луѓе, избрани по случаен избор, како изгледа Бог, најверојатно ќе добиете околу 100 различни одговори. Но, ако ги прашате американските христијани и потоа ги сумирате нивните одговори е сосема веројатно да добиете лице кое е доста блиско до она на основачот на технолошката компанија “Тесла” – Илон Маск.Веб-страницата на Gizmoid Technology го објави ова откритие, цитирајќи неодамнешна студија објавена во списанието PLOS One. Студијата базирана на верување е работа на психолози од Универзитетот во Северна Каролина. Тимот побарал 511 американски христијанин со различни типови на лица и ги прашал кои особини мислат дека се божествени. На секој учесник му биле прикажани преку 300 луѓе вештачки креирани од компјутер врз основа на преференциите на просечниот Американец.

Истражувачите потоа ги сумирале сликите и резултатот бил оценет од 400 учесници, кои рекле дека мажот на сликата е “повеќе машки, кавкаски, привлечен, интелигентен” отколку “небожественото лице”, што е создадено, преку агрегација на слики кои не беа избрани од страна на учесниците.

Интересно, божественото лице е многу слично на Ilon Musk, што официјално не е споменато во студијата, Студијата покажа дека поконзервативните актери го замислувале Бога како “повеќе мажествен, постар, силен и мудар”, додека либералите го замислувале Бог како “повеќе љубовен и афроамериканец”. Исто така, постарите возрасни луѓе го опишале постариот бог, а оние кои се сметаат за атрактивни опишале многу привлечна слика, но и мажите и жените вклучени во студијата го посочиле Бог како човек.

Истражувачите заклучиле дека нивниот примерок изгледа “има стабилни претстави за Божјето лице, вклучувајќи јасни физички карактеристики (на пр. машкост, младост и белина) и психолошки карактеристики (на пример љубов)” и дека нивните перцепции ги одразуваат нивните политички идеологии и личниот изглед.

“Народната тенденција да веруваме во еден Бог кој наликува на нас е во согласност со егоцентричната пристрасност”, вели еден од авторите на студијата, Курт Греј, во соопштението за печатот. “Луѓето често ги гледаат своите верувања и особини кај другите луѓе, а нашата студија покажува дека Божјиот изглед не е различен – луѓето веруваат во Бог, кој не само што мисли како нив, туку и изгледа како нив”.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top