понеделник, 12 ноември 2018 | Вести денес: 86 ново

Зоран Заев: Во 2013 година Груевски прифатил Горна и Северна Македонија!

Во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, Премиерот Зоран Заев изјави дека во  преговорите 2012-2013 година, Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ, прифатиле Горна и Северна Македонија.

Во 2012 и во 2913 година, тогашниот премиер Никола Груевски се согласил нашата земја да го добие името „Горна Македонија“, но Грција одбила, бидејќи била испровоцирана од антиквизацијата и од проектот „Скопје 2014“- изјави Заев.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top