петок, 21 септември 2018 | Вести денес: 117 ново

Вечерва почнува „Битола Шекспир Фестивал“: Претставата „Јулие Цезар (Res publica или Cosa nostra)“ го отвора фестивалот

Отворањето на овогодинешното издание на Битола Шекспир Фестивал ќе се случи вечерва (23.06) со последната премиера на битолскиот театар, претставата „Јулие Цезар (Res publica или Cosa nostra)“

Режија и сценска адаптација: Златко Паковиќ; Сценограф: Филип Јовановски; Костимограф: Благој Мицевски; Композитор: Оливер Јосифовски; Драматург: Билјана Крајчевска; Превод: Драги Михајловски; Улоги: Јулие Цезар- Соња Михајлова; Марко Антоние- Иван Јерчиќ; Цицерон- Петар Горко; Марко Брут- Борче Ѓаковски; Касие- Никола Пројчевски; Каска- Мартин Мирчевски; Цина- Александар Стефановски; Артемидор- Елена Моше; Цина поетот- Кристина Христова Николова; Калпурнија, жената на Цезар- Маја Андоновска Илијевски; Порција, жената на Брут-Викторија Степановска Јанкуловска; Менча Крничева-Валентина Грамосли; Мара Бунева-Илина Чоревска; Девицата-Сандра Грибовска. Испициент: Мирослав-Мирко Лазаревски; Светло мајстор: Игор Мицевски и Илија Димовски; Тон мајстор: Николче Терзиевски; Видео проекција: Матеј Шундовски; Специјални ефекти и маска: Сашо Мартиновски; Перикер: Дилбера Атанасова; Скулптор: Андреј Митевски; Реквизита: Александар Сотировски; Фотограф: Александар Буневски; Дизајн на плакат: Филип Јовановски.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top