понеделник, 19 ноември 2018 | Вести денес: 96 ново

Пет милиони евра штета од невремето, земјоделците бараат градобијнa заштита

Пет милиони евра, толку според првичната проценка на земјоделците изнесуваат штетите од минатонеделното невреме во Овчеполието. Земјоделците очекуваат обесштетување и апелираат државата итно да го врати системот на градобијна заштита.

За денеска во Ново Село, директно на терен, е закажана средба со претставници на локалните самоуправи од Велес, Свети Николе и Лозово. На средбата ќе присуствува и ресорниот заменик-министер Благе Цветковиќ.

– Ние очекуваме обесштетувања, но зависи како ќе го „прогласат“ невремето. Штетата е фактички направена, невремето е виша сила, а градобијни ракети нема што е најголема слабост и не треба ни секунда да се размислува за нивно враќање со оглед на новата технологија. Денеска, во Ново Село, на самото место ќе се видат штетите и ќе се договориме како и кога ќе биде проценката зашто еден сопственик може да има во повеќе општини. Исто така има и луѓе со по 700 – 800 хекатри, изјави за МИА претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев.

Од невремето во средата најмногу настрадаа житните култури, лозјата, овошните насади и градинарството, но предизвикани се и материјални штети. Според Министерството за земјоделство, кое ја потврди денешната средба, комисиите за проценка од локалните самоуправи се веќе формирани и денеска треба да излезат на терен. Силните врнежи проследени со град и грмежи зафатија околу 5.000 хектари површина, од Велешко брдо до Црнилиште, Светиниколско.

 

извор:МИА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top