понеделник, 12 ноември 2018 | Вести денес: 87 ново

Телефонски повик го прекинал состанокот Орбан – Јанша: Трамп телефонски му ја честитал победата на унгарскиот премиер

Телефонски повик го прекинал состанокот во Будимпешта меѓу претседателот на Соловенечката демократска партија и кандидат за мандатар на словенечката влада Јанез Јанша и унгарскиот премиер Виктор Орбан. Телефосниот повик за Орбан бил од американскиот претседател Доланд Трамп, кој лично му се јавил за да му ја честита победата на изборите.

Двајцата се сложиле дека државните граници треба се штитат „јасно и одлучно“ и дека треба да се негуваат добри американско-унгарски односи. 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top