петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 92 ново

Полицијата закана по животите на новинарите: Новинарот на Инфомакс насилно внесен во марица (ФОТО +ВИДЕО)

Иако веќе нема демонстранти пред Собранието, полицијата не престанува да се изживува. На мета се новнарите,  фоторепртерите и снимателите. Борислав Стоилковиќ, репортер од Инфомакс, со употреба на прекумерна сила е уапсен вечерва пред Собранието на РМ. Голорак насилно е внесен во полициско комбе.

Пренесуваме дел од атмосферата. Новинари, сниматели, фоторепортери се изложени на полициски теротор. Во моментов нивните животи се загрозени на работните места. Полицијата не овбезбедува минимум услови за работа на новнарите, а што е пострашно, претставува закана за нивните животи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top