петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 47 ново

Ако бракот сте го склучиле на некој од овие датуми-ќе заврши со развод

14 години научниците се занимавале со ова истражување… Истражувањата потврдиле. Ha Универзитетот во Мелбурн спроведено е интересно истражување за венчавките. Научниците co оваа студија се занимавале дури 14 години, а за да дојдат до резултатите тие темелно го следеле холандскиот регистар на бракови, но и разводи.

Врз база на статистичките податоци тие заклучиле дека постојат одредени денови на кои брачната заклетва е осудена на пропаст. Односно, процентот на разводи кај паровите кои склучиле брак во одредени денови, како што е Денот на вљубените е петпати зголемен.

Освен на 14 февруари, (41% од луѓето се развеле) несреќен датум за случување на брак е 8.8. или 11.11. Потпишување на брачниот документот на овие датуми има голема можност да заврши со развод дури за 30%.

 

извор: galama.club

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top