сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 33 ново

Мицотакис до Ципрас: Зошто луѓето да се викаат Македонци и да зборуваат македонски?

Според Мицотакис, прифаќањето на македонскиот јазик и македонската националност е национален пораз за Грција

Лидерот на грчката опозиција Кирјакос Мицотакис поднесе интерпелација во грчкиот парламент за владата на Алексис Ципрас поради договорот за името. Според Мицотакис, станува збор за лош договор и прифаќањето на македонскиот јазик и македонската националност е неприфатлив национален пораз.

Претседателот на Нова Демократија вели дека државата добива географска одредница, но не и нејзиниот народ.

-Можете ли да ми кажете зошто луѓето да се викаат Македонци и да зборуваат македонски, го праша Мицотакис премиерот Ципрас.

Мицотакис му забележува на Ципрас и дека се подготвува да потпише договор во Преспа во недела, без да потврди дека има парламентарно мнозинство и без едногласна поддршка од неговиот кабинет.

-Сè ова е без преседан. Обврзан сум да ги искористам сите можности предвидени со Уставот да го спречам застранување на институциите и ставање на иднината на земјата под хипотека, вели Мицотакис.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top