петок, 17 август 2018 | Вести денес: 96 ново

Целосен транскрипт на македонски јазик од договорот меѓу Македонија и Грција

Викендов министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, треба да го потпишат договорот за промена на името на Република Македонија. На потпишувањето, најверојатно некаде во Преспа, ќе присуствуваат и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Уште необјавен, овој договор веќе предизвикува бројни реакции во однос на прифаќање на речиси сите услови поставени од грчка страна. Вчера некои грчки медиуми го објавија договорот иако било договорено тоа да се направи по прифаќањето на овој документ од страна на двете влади.

Преводот што го објавува МКД.мк е според содржината објавена во грчкиот весник „Катимерини“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top