петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 93 ново

Ние сме за ЕУ и НАТО такви какви што сме! (Видео)

.Денес над Македонија се раѓа.. со пеење на химната и македонски народни песни се одвива протестот пред
Собранието против договорот со Грција. Говорниците порачуваат дека Името е се што имаме и дека името нема да се менува.
– Ние сме за ЕУ и НАТО, но сакајте не такви какви што сме!

Ова е предупредување до владата да не си игра со она што ни е најсвето, порачаа демнстрантите, кои напоменуваат дека владата и премиерот немаат мандат да го менуваат името и уставниот поредок на Република Македонија.

Овој народ не дојде за власт, не дојде пари, не дојде за имиџ, дојде да си го одбрани името, порачуваат демонстрантите.

Тие порачуваат дека референдум нема да има, а ако на сила се наметне, ќе биде негативен.

– Слушни го народот претседателе, ова се Македонци, не подлегнувај, порачуваат демонстрантите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top