понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Заев ветуваше дека ќе останеме Република Македонија, по два месеци прифати промена на името

Премиерот на Република Македонија во април 2018 година велеше дека е многу важно дома да не бидеме обезличени, потенцираше зборувајки за името, дека ќе се заложи тоа да не се смени, името на владата да остане, Влада на Република Македонија. По неполни два месеци Заев сам се демантираше, со меѓународниот договор со Грција, тој прифати ново име: Влада на Република Северна Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top