недела, 23 септември 2018 | Вести денес: 53 ново

Словенечкиот премиер смета дека договорот со Грција ќе го поттикне Балканот да ги решава проблемите

Словенечкиот премиер, Борут Пахор денеска оцени дека договорот за решавање на спорот помеѓу Македонија и Грција може да ги поттикне и другите балкански земји да ги решат меѓусебните проблеми.

„Договорот е важен сигнал кој би поттикнал решавање на билатералните и мултилатералните прашања на Западниот Балкан. Договорот ги промовира мирот, безбедноста и евроатланската перспектива на регионот“, изјави Пахор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top