недела, 23 септември 2018 | Вести денес: 2 ново

Колку пати ќе се додаде „Северна“ на зборот “Македонија“ во Уставот на РМ

Според спогодбата со Грција која ја прифатила Владата, новото име и термините ќе бидат вградени во сите членови на Уставот, амандмани на Преамбулата, член 3 и член 49 од Уставот.

Зборот Македонија се брише и менува 152 пати во Уставот и сите институции. Грција особено инсистира на членовите 49 за македонското малцинство и членот 3 во кој се зборува за границите на земјата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top