петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 106 ново

Во 13 часот средба Мицкоски – Иванов во вилата „Водно“

Во 13 часот ќе се одржи средба помеѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и шефот на државата, Ѓорге Иванов, јавува Курир. Средбата доаѓа откако Мицкоски претходно на прес-конференција побара средба со претседателот на државата, а откако премиерот Зоран Заев вчера се согласи за промена на уставното име Република Македонија во Северна Република Македонија.

Мицкоски денеска повтори дека ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот, а со цел промена на уставното име и ќе се спротивстави со сите демократски и правни средства против овој капитулантски договор.

Според него, работата во моментот е пресериозна и сите политички субјекти имаат обврска кон Република Македонија и граѓаните.

– Затоа побарав итна средба со претседателот на државата, Ѓорге Иванов кој предводи една од институциите која е дел од државноста и интегритетот на државата и каде што ќе разговарам за ова суштинско прашање. Воедно, ја користам оваа прилика да побарам и средба со премиерот Зоран Заев на кој очекувам да ми биде доставен пишаниот документ, односно, она за што се согласил со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, рече Мицкоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top