четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 62 ново

Фрлиле 2,5 тони дрога во Јадранското Море и побегнале

Италијанската полиција Гуардија ди Финанса во крајбрежните води на Јадранското Море откри моторен чамец во кој имало 2,5 тони дрога. Претпоставките се дека марихуаната била натоварена во албанскиот град Валона, а крајната дестинација до која требало да стигне е Италија.

Албанските медиуми, кои се повикуваат на извори на италијанската полиција, јавуваат дека по откривањето на чамецот, дрогата била фрлена во морето, а чамецот со голема брзина испловил во водите на Црна Гора. Во истрагата се вклучени полициите на Италија, Албанија и на Грција.

Во Црна Гора сè уште не се откриени лицата што ѝ избегаа на италијанската полиција. Албанските медиуми, кои се повикуваат на извори на полициите на трите држави, нагласуваат дека дрогата била наменета за евроскиот наркопазар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top