среда, 24 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Надал не го дава Ролан Гарос

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал по 11-ти пат го освои трофеј во Париз, триумфирајќи на твореното првенство на Франција. Надал во финалето на Ролан Гарос го совлада 24-годишниот Австриец, Доминик Тием (7-носител) со максимални 3-0 во сетови.

Првиот сет кој траеше неполн час му припадна на Шпанецот со 6-4. И во вториот, Надал уште на стартот направи брејк, остварената предност ја сочува до крајот на сетот кој го доби со 6-3. Третиот Шпанецот го реши експресно препуштајќи ми само два гема на противникот (6-2).

За Надал ова е вкупно 18-ти трофеј од Гренд слем турнирите, додека Тием кој го играше своето прво финале на турнирите од големата четворка, ќе мора да чека некоја наредна шанса.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top