четврток, 18 октомври 2018 | Вести денес: 66 ново

Градот нема да им исплати штета на сопствениците на оштетените автомобили

Сопствениците на оштетените автомобили нема да добијат оштета од градот по невремето кое ги бутна дрвјата и ги столчи нивните автомобили, објави телевизија Телма.

Искршени ветробрански стакла, каросериски штети, а некои од оштетните автомобили ќе завршат и на буниште.Ветерот дувал со брзина над 80 километри на час, и не може да биде исплатена штета, бидејќи над 72 километри на час се смета за временска непогода, велат од кризниот штаб на Град Скопје формиран по бурата.

„Луцијан“ е името на бурата која во Македонија навлезе од север, ги корнеше и деценските дрвја. Булеварите останаа блокоирани, сообраќајот пренасочен, а дрвјата се сечаа со моторни пили.

Крововите го издржаа ветерот, освен неколку на постарите станбени згради. Најсериозна опасност предизика уривањето на заштитната ограда на трговскито центар „Беко“ којшто се урива, но во тој момент немало работници и механизација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top