петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 107 ново

Кинотека ќе го прикаже „Прашина“ во чест на Салаетин Билал

На 11 јуни, понеделник, во 20 часот Кинотека на Македонија ќе го прикаже филмот „Прашина“ во режија на Милчо Манчевски, во чест на  доајенот на театарското и филмското глумиште, Салаетин Билал, кој почина неодамна.

Салаетин Билал беше театарски, филмски и телевизиски актер кој студирал на Театарскиот конзерваториум во Истанбул, Турција. Во 1964 година станал член на ансамблот на Турската драма при Театарот на народностите во Скопје, а како актер гостува и во проекти изведувани на сцените на Македонскиот народен театар, Драмскиот театар, како и на матичната сцена со ансамблот на Албанската драма. За своето актерско умеење бил награден како најдобар артист на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп во 1976 и 1990 година, а на Театарските игри во 1992 година ја добил награда за најдобра споредна улога. Двапати бил добитник на наградата што ја доделува ревијата „Екран“ – Актер на годината во 1976 и 1977 година. Добитник е и на општествените признанија „13 Ноември“ – награда на градот Скопје за 1977 г., а во 1984 г. го доби највисокото републичко признание наградата „11 Октомври“.

Во филмографијата на Салаетин Билал се вбројуваат и филмските остварувања: НАЈДОЛГИОТ ПАТ (1976), ВРЕМЕ ВОДИ (1980), ПОЛНОЌНО СОНЦЕ (1982), МАКЕДОНСКА САГА (1993, АНГЕЛИ НА ОТПАД (1995), ЏИПСИ МЕЏИК (1997), ПРАШИНА (2001), ЧЕКОР ПРЕД ВРЕМЕТО (2003), ИЛУЗИЈА и АНДЕР (2004), СТАПИЦА (2006), СЕНКИ (2007), МАЈКИ (2010), ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ (2012), БАЛКАНОТ НЕ Е МРТОВ (2013), ХЕРОЈ (2013) И ДО БАЛЧАК (2014).

Покрај филмските остварувања, запаметени ќе останат и неговите телевизиски остварувања: ВОЛШЕБНОТО САМАРЧЕ (1975), ИТАР ПЕЈО (1977), ИЛИНДЕН (1982), БЕЛОТО ЦИГАНЧЕ (1984), СОЛУНСКИ ПАТРДИИ (1986), ТВРДОКОРНИ (1988-1992), МАКЕДОНСКИ НАРОДНИ ПРИКАЗНИ (1994) и уште многу други.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top