понеделник, 15 октомври 2018 | Вести денес: 36 ново

Битолчани со маици „Турни ме да кинисам“ трчаа на спортската манифестација „Охрид трчаТ“

Денеска во Охрид се одржува спортската манифестација „Охрид трчаТ“ по втор пат, после минатогодишното прво издание. Охрид трчаТ 2018 им нуди на сите професионалци, рекреативци и тркачки ентузијасти неколку трки и тоа трка на 10 и 5 километри и тим билдинг трка како дел од трката на 5км. Сите кои се дел од трката, ја имаат уникатната можност да трчаат по улиците на Охрид, градот на УНЕСКО и да се дружат непосредно со светската историјата, култура и природно богатство.

Оваа година околу 50-тина битолчани учествуваа на трката и предизвикаа огромно внимание со нивните интересни маици на кои го пишуваше добро познатиот битолски израз „Турни ме да кинисам“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top