петок, 19 октомври 2018 | Вести денес: 102 ново

Се подготвува средба на Трамп и Путин

САД се во процес на рана подготовка за можна средба меѓу Доналд Трамп и Владимир Путин, пишува американски Волстрит журнал.

Висок американски претставник во петокот рекол дека американскиот амбасадор во Русија Џон Хантсман е во Вашингтон за да помогне во организирањето на таков состанок.

На средбата се очекува да се дискутира за Сирија, Украина и контролата на нуклеарното оружје. Целта на евентуалната средба е да се надминат долгогодишните разлики а тоа би била третата средба меѓу двајцата лидери по средбите во коридорите на конференцијата на Г-20 во Германија и за време на средбата на Организацијата за азиско-пацифичко партнерство во Виетнам, и двете во 2017 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top