петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 100 ново

„Ајнштановите соништа“ вторпат на сцената на МНТ

Во Македонскиот народен театар вечерва со почеток во 20 часот вторпат гостува претставата „Ајнштајновите соништа“ од Ален Лајтман, во режија на Слободан Унковски, а во изведба на Југословенското драмско позориште од Србија.

Дрaмaтизaциjaта е на Русoмир Бoгдaнoвски, а драмaтург е Jeлeнa Mиjoвиќ. Сцeнoгрaфиjа ја изработи колективот кој дејствува во полето на концептуалната уметност и индустрискиот дизајн „Numen/for use“, костимите се дело на Лaнa Цвиjaнoвиќ, а музиката на Злaткo Oриѓaнски…

Улогите во претставата ги толкуваат Драган Миќановиќ, Радован Вујовиќ, Анита Манчиќ, Бранко Цвејиќ, Наташа Тапушковиќ, Бранка Петриќ, Марија Вицковиќ, Милена Живановиќ и други.

– Тоа не е драма. Нема приказна која е едноставна. Но има други работи кои ги шират видиците во мозокот и ги шират видиците на имагинацијата кај публиката и актерите, кај сите; кои се позахтевни од вообичаеното – нагласува режисерот Унковски во најавата за претставата „Ајнштановите соништа“.

Прeмиeрaта на оваа популарна претстава се реализираше во октомври минатата година на сцeната „Љубa Taдиќ“ на Jугoслoвeнскo дрaмскo пoзoриште.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top