сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 32 ново

Дојави за бомби во Киев: Затворени пет метро-станици

Навивачите на Ливерпул и на Реал Мадрид во пријателска атмосфера го дочекуваат финалето во Киев, но органите на редот во украинската метропола попладнево се соочија со неочекувани проблеми по дојавите за бомби во неколку метро-станици.

Како што потврдија полициски извори, имало дојава за бомби во пет станици, сите околу центарот на Киев, при што сите пет експресно биле евакуирани. Засега не е пронајдена експлозивна направа во ниту една од петте метро-станици, Днипро, Хидропарк, Ливобережна, Арсенална и Хероив Днипра, но истите најверојатно ќе бидат затворени до крајот на денот.

 

извор: ekipa.mk

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top