понеделник, 22 октомври 2018 | Вести денес: 1 ново

Вербшоу: Македонија е следна мета на Русија

Александар Вершбоу, заменик генерален секретар на НАТО и аналитичар во Атлантскиот совет, за руското противење на ширењето на НАТО и приемот на нови членки, коментира дека „Македонија е следна нејзина мета“ пред амбасадорите на САД, Велика Британија и Канада пред јулскиот самит во Брисел.

-Русите се веројатно поупорни, бескрупулозни во методите. Долг период се обидуваат да ги обесхрабрат земјите Западен Балкан да станат членки во НАТО. Македонија сега е главна мета, поради можноста за решение за прашањето за името со Грција-рече тој.

Тој ја нагласи неопходната од зголемена улогата на САД во регионот како одговор на растечкото влијание од Москва.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top