среда, 14 ноември 2018 | Вести денес: 85 ново

Захариева: Македонија ќе може да користи бугарски амбасади

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева потврди дека е можно Бугарија да и дозволи на Македонија да ги користи нејзините амбасади онаму каде што нема свои.

– Можно е Бугарија да и дозволи на Република Македонија да ги користи бугарските дипломатски претставништва во странство, каде што нашиот сосед нема свои. Ова вчера неформално го разгледаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев. Ова ќе биде уште еден знак за зближување, изјави за БНТ министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top