сабота, 20 октомври 2018 | Вести денес: 33 ново

Леси откри 6,5 кг хероин уапсени македонски државјани во Грција

Македонски државјани на возраст од 41 и 48 години се уапсени на влезот на грчкото пристаниште Игуменица, откако е пронајдена дрога во нивниот автомобил. Дрогата била скриена во внатрешноста на шасијата на автомобилот, а ја открило полициското куче „Леси“. Според грчката крајбрежна служба, тие се обиделе да прошверцуваат шест килограми и 560 грама хероин, спакуван во 13 пакети и скриен во шасијата на автомобилот.

Според тамошните медиуми, уапсените веројатно сакале да се качат на траект за Италија. Дрогата е запленета, како и патничкиот автомобил во кој е откриена. Ова е трет случај, за помалку од четири дена, кучето со име „Леси“ на грчката полиција да открие шверцери на дрога на пристаништето Игуменица во северозападниот дел на Грција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top