вторник, 16 октомври 2018 | Вести денес: 0 ново

2 лица загинаа, 18 повредени – воз се судри со камион и излета од шини

Две лица загинаа, а 18 други се повредени синоќа, кога патнички воз по судир со камион, излетал од шините во близина на северниот италијански град Торино.

На самото место на несреќата загинал машиновозачот, а нешто подоцна на пат кон болница на здобиените повреди им подлегнал и еден потешко повреден патник.

Несреќата се случила околу 23:20 часот кого возот удрил во камион со летонски регистарски таблични, кој стоел на патен премин преку пругата во местото Калусо.

Регионалната управа за железнички сообраќај соопшти дека рампата на преминот се спуштила навреме, но камионот од засега непознати причини удрил во неа, ја пробил и застанал на пругата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top