четврток, 15 ноември 2018 | Вести денес: 0 ново

Почина Филип Рот, добитник на Пулицерова награда

Американскиот книжевник Филип Рот почина во текот на ноќта во 85-тата година од конгестивна срцева слабост, соопшти неговиот агент Ендрју Вејли.

Филип Рот е автор на повеќе од 30 збирки приказни и романи. Прв негов роман беше„Збогум, Колумбо” во 1959 година, но слава доживеа во 1969 година, со „Портноевата болка”.

За романот „Американска пасторала“ во 1998 година ја доби Пулицеровата награда.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top