петок, 16 ноември 2018 | Вести денес: 100 ново

Градежен инженер е предложен за министер за култура

Идниот министер за култура Асаф Адеми по професија е градежен инженер, дипломирал на државниот Универзитет „Кирил и Методиј“ во Скопје и во моментов е директор на данска компанија. Тој доаѓа на предлог од неговата матична партија Беса, од крилото на Африм Гаши. Беса го доби ресорот култура откако Гаши и премиерот Зоран Заев се договорија за владина коалиција. Првично беше споменато името на Зеќирија Ибрахими, но кратко потоа тој се огласи дека не ја прифаќа понудата.

 

извор. nezavisenvesnik.mk

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top