вторник, 25 септември 2018 | Вести денес: 0 ново

МПЦ наплаќа за влез во црква?

Се наплаќа влез во некои од верските објекти во Скопје, се жалат туристите.

Последниве неколку денови, низ социјалните мрежи се прошири една слика, каде јасно се гледа, дека за влегување во црквата Св.Андреј на Матка, се наплаќа влез од 60 денари.

Верниците револтирани велат дека разбирливо е по музеите и културно историските знаменитости да се наплаќа, но несфатливо е како може да се наплаќа по цркви каде луѓето самоволно доаѓаат.

Со овој начин луѓето наместо да се привлекуваат да одат по верските објекти се прави истите да се оддалечуваат од нив.

Ова не е пример само во оваа црква, бидејќи во поголемиот дел од црквите во Охрди се наплаќа влез, а особено за странците, каде картата е дупло поголема. Пример ако за домашни гости карта е 30 денари, за странците картата чини едно евро.

извор: Скопјеинфо

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top